Ochraniacze na zęby

Podczas intensywnych treningów, w których możliwy jest bezpośredni kontakt ze szczęką zawodnika, do użycia niezbędne są ochraniacze na zęby. Ochrona szczęki a zwłaszcza stanu uzębienia jest priorytetem podczas sparingów i zadaniówek. U nas znajdziesz niemal wszystkie rodzaje ochraniaczy na zęby, które są dostępne na rynku. Polecamy żelowe i silikonowe modele szczęk, w wersji pojedynczej lub podwójnej we wszystkich możliwych rozmiarach, przeznaczonych zarówno dla dzieci jak i dorosłych. 

Aktywne filtry

Do czego służy ochraniacz na zęby?

Ochraniacz na zęby to podstawowe zabezpieczenie w sportach walki. Tzw. szczęka bokserska ogranicza ogromną siłę zadawanego ciosu, chroniąc zęby przed wypadnięciem oraz ubytkami. Sporty, w których najczęściej wykorzystuje się ochraniacz na zęby to:

  • MMA
  • Kickboxing
  • Boks
  • Karate

Ochraniacze mogą być dedykowane do konkretnych sportów. 

Jaki wybrać ochraniacz na zęby?.

Ochraniacz bokserski na zęby powinien być wybrany rozważnie. Pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Należy rozważyć, czy interesuje nas ochraniacz pojedynczy, czy podwójny, silikonowy, czy szczęka żelowa. Te parametry omówimy w kolejnych akapitach.  

Silikonowy czy żelowy?

Silikonowe ochraniacze są dużo prostszej budowy. Zazwyczaj składają się z jednej, prostej warstwy. Zapewnia ona ochronę, jednak jest zdecydowanie mniej komfortowa od ochraniaczy żelowych. Przy tym, dużo gorzej amortyzuje uderzenia od sprężystej warstwy żelowej.  Ochraniacz na zęby żelowy składa się z reguły z kilku warstw, jest dużo lepiej dopasowany do szczęki, dzięki czemu rzadziej powoduje podrażnienia jamy ustnej, a ponadto może być dostosowany do ochrony szczęki górnej i dolnej.

Pojedynczy czy podwójny?

Ten wybór jest kwestią mocno indywidualną. Szczęka podwójna może chronić górne i dolne uzębienie, podczas gdy ochraniacz na zęby pojedynczy, stanowi ochronę jedynie dla górnej części. Warto jednak zaznaczyć, że ochraniacz podwójny spełnia swoją funkcję jedynie, gdy szczęka jest zaciśnięta. Nie zawsze się to, oczywiście, udaje. Przy rozwartej szczęce może dojść do wybicia żuchwy. Co więcej, luźna dolna część ochraniacza może być rozpraszająca dla wielu zawodników. Z tego powodu należy samodzielnie podjąć decyzję o tym, czy ważniejsze jest dla nas wysokie bezpieczeństwo, czy komfort.

Rozmiary ochraniaczy na zęby

Wybierając ochraniacz na zęby, rozmiary mają dla nas bardzo duże znaczenie. Źle dobrany ochraniacz będzie się przesuwał oraz może doprowadzić do zranienia jamy ustnej. Ochraniacz powinniśmy dobierać według następującego schematu

  • (ochraniacz na zęby dla dzieci) - przy wzroscie od 110 do 140 cm
  • - 140 do 170 cm
  • L - powyżej 170 cm

Jak dopasować ochraniacz na zęby?

Ochraniacz na szczęki dopasowuje się termicznie. Powinno się to robić wg następujących kroków:

  1. Wrzucić szczękę do gorącej wody na 30 sekund
  2. Wyjąć łyżeczką i założyć na zęby. Ważne jest mocne zagryzanie, dociskanie palcami z boków oraz językiem od dołu, tak by szczęka dopasowała się do zgryzu, nie pozostawiając powietrza
  3. Tak zagryzioną szczękę należy wrzucić do wody w celu zahartowania