Rękawice bokserskie to sprzęt używany w boksie kickboxingu i innych dyscyplinach, który służy do zapewniania bezpieczeństwa podczas treningów i walk. Zdając sobie sprawę z ryzyka jakie niesie trenowanie pięściarstwa, rękawice mają za zadanie maksymalnie zminimalizować skutki ciosów podczas walki, dlatego istotne jest, żeby dokonywać wyboru wysokiej jakości sprzętu, który będzie odpowiednio zabezpieczał nas w walce. Bezpieczeństwo to kluczowy czynnik przy wyborze rękawic, dlatego należy zwracać uwagę na jakość sprzętu, który chcemy zakupić. W tym poradniku wyjaśnimy, na jakie parametry bezpieczeństwa należy zwracać uwagę podczas zakupu.

SPIS TREŚCI:

  1. Atest WAKO lub AIBA
  2. Jakie rękawice bokserskie bez atestu?
  3. W jakiej cenie można kupić dobry sprzęt?
  4. Jakie marki wybierać?

Atest WAKO lub AIBA

Jeśli trenujesz kick-boxing, zapewne słyszałeś już o rękawicach z atestem WAKO? A jeśli nie to dowiesz się nieco o tych rękawicach w tym miejscu. WAKO jest międzynarodową organizacją zrzeszającą 125 państwowych federacji kick-boxingu. To ona koordynuje i sankcjonuje zawody w kick-boxingu o randze krajowej i międzynarodowej. 

Stowarzyszenie WAKO wystawia atesty, które są dokumentem potwierdzającym wysoką jakość wykonania sprzętu do kick-boxingu. Atest ma być świadectwem spełnienia wszystkich wymagań dotyczących bezpieczeństwa, dzięki czemu mamy pewność że rękawice i każdy inny sprzęt posiadający atest jest idealnie dostosowany do warunków walki.

Atest WAKO posiadają marki takie jak Adidas i TOP TEN, dlatego warto wybierać tych producentów, gdy chcemy kupić sprzęt wysokiej jakości. Przykładowym produktem, z atestem WAKO mogą być → rękawice TOP TEN SUPERFIGHT 3000

W boksie analogicznie jak kickboxingu atesty wystawia organizacja AIBA. Należy zaznaczyć, że sprzęt atestowany jest używany podczas oficjalnych amatorskich zawodów rangi krajowej i międzynarodowej w tym na igrzyskach olimpijskich.  Z atestem AIBA dostaniemy sprzęt takich marek jak Adidas, TOP TEN, Velo czy Green Hill. Przykładowym produktem z atestem aiba są → rękawice bokserskie Adidas 

Jakie rękawice bokserskie bez atestu?

Rękawice certyfikowane z reguły są drogie i dlatego nie każdy może sobie pozwolić na wydatek rzędu 300-450 zł. Co więc w takiej sytuacji? Jak wybrać dobry sprzęt wysokiej jakości? 

Na rynku mamy mnóstwo produktów, które są dostarczane przez wielu producentów sprzętu sportowego do uprawiania sportów walki. Rękawice potrafią różnić się sposobem wykonania, rozmiarem, kształtem a także jakością materiałów, które zostały użyte podczas produkcji. O tym jak dobrać rozmiar rękawic pisaliśmy tutaj.

Oprócz tego można dostrzec różnice w kontekście przeznaczenia sprzętu o czym należy pamiętać. Nie każde rękawice bokserskie nadają się do sparingów tak samo jak nie każde nadają się na worek.

W przypadku rękawic bokserskich prawdą jest twierdzenie, że cena idzie w górę wraz z jakością. Jednak tańsze rękawice nie zawsze muszą oznaczać, że produkt się nie nadaje do treningów. 

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo głównym czynnikiem na jakie powinno zwracać się uwagę jest twardość pianki wypełniającej. Im bardziej twarda, tym lepiej. Jeśli pianka jest za miękka, to znaczy czujemy przez rękawice nasze „kostki” to niestety lepiej tych rękawic nie używać, bo możemy komuś wyrządzić krzywdę. Z reguły pianka wypełniająca spełnia swoją funkcje do roku regularnego trenowania (min 3 razy w tyg.). Po tym czasie sprzęt należy wymienić na nowy.

W jakiej cenie można kupić dobry sprzęt?

Jeśli chodzi chodzi rękawice bokserskie do 100-150 zł. przeważnie wykonane są ze skór syntetycznych, a pianka posiada niską strefę zgniotu, co oznacza, że takie rękawice będzie trzeba szybciej wymienić na nowe. 

O wiele lepszym rozwiązaniem pod względem jakości mogą być rękawice do 200 zł lub do 250 zł. Tutaj kupimy sprzęt wysokiej jakości, wykonany ze skór naturalnych – bydlęcych, o bardziej zaawansowanych technologicznie piankach, które posłużą nam dłużej niż w przypadku tańszych odpowiedników.

W sklepach można również znaleźć rękawice do 100 zł. Jednak z takimi produktami należy uważać i kategorycznie nie używać ich do sparingów bokserskich i kick-boxerskich. Tego typu rękawice bokserskie będą odpowiednie dla początkujących, którzy dopiero uczą się wyprowadzania ciosów i pracy na przyborach.

Jakie marki wybierać?

Na rynku działa wielu producentów, którzy dostarczają sprzęt w różnym przedziale cenowym. I tak naprawdę każda znana marka ma wiele do zaoferowania swoim klientom. Wszystko oczywiście rozchodzi się o budżet jaki jesteśmy wstanie przeznaczyć na rękawice. W naszym sklepie znajdziesz rękawice bokserskie z niskiej półki cenowej dla osób początkujących, a także dla osób zaawansowanych oraz z certyfikatami organizacji. Szczególnie godne polecenia są rękawice bokserskie Masters, które mają dobre recenzje w środowisku osób uprawiających kickboxing. Ponadto rękawice marki TOP TEN uznaje się jako te z dobrym stosunkiem ceny do jakości.