Sporty walki powoli przedzierają się do grupy tych dyscyplin sportowych, które są powszechnie akceptowane i rozpoznawane. Coraz więcej osób ogląda – czy to w telewizji czy na kanałach Youtubie - walki bokserów, kickboxerów czy zawodników MMA. Naturalną konsekwencją takiego obrotu sprawy jest rosnące zainteresowanie treningami sztuk walki. Wraz ze świadomością konieczności dbania o dobrą formę na co dzień, rośnie także wiedza na temat tego, jakiego sprzętu używać do treningów, a przynajmniej powinna. Czy rzeczywiście tak jest?

Dobór sprzętu bokserskiego tylko pozornie jest prosty, a rozmiar rękawic bokserskich czy ich waga w wymiernym stopniu przekładają się na jakość treningu. Podpowiadamy, jak wybrać rękawice do kickboxingu i mma tak, aby wyciągnąć z treningów jak najwięcej!

SPIS TREŚCI

Rozmiary rękawic bokserskich, a ich waga – o co w tym wszystkim chodzi?

Waga rękawic bokserskich mierzona jest w uncjach (OZ). Jedna uncja to 28, 4 grama, zatem typowe rękawice 12 OZ (najczęściej używane przez początkujące osoby dorosłe) będą ważyły 340,8 gramów. Czy wraz ze wzrostem masy musi rosnąć rozmiar rękawicy? Niekoniecznie. Główną częścią wszystkich rękawic, czy to do MMA, kickboxingu czy Muay-Thay jest pianka. Jej gęstość i struktura może być różna w zależności od producenta, ale ostatecznie to ona decyduje o tym, czy rękawice wpisują się w styl amerykański czy europejski (rękawice mogą być bardziej lub mnie obłe). Nie musi to znajdować przełożenia na wagę sprzętu.

Co więcej, o rozmiarze rękawicy decyduje także jej wewnętrzna wyściółka i pianka. Niemal zawsze po kilku tygodniach treningów rękawice „rozbijają się” dopasowując do kształtu dłoni. To naturalny proces i nie wpływa na ich właściwości użytkowe. Co ciekawe, rozmiar rękawicy na zewnątrz nie musi być wprost proporcjonalny do miejsca w jej wnętrzu. Każdy producent stosuje nieco inne technologie i materiały, dlatego zawsze przed zakupem powinniśmy przymierzyć przynajmniej kilka par sprzętu do różnych producentów aby wyczuć, która najlepiej leży na dłoni. Pamiętajmy także o tym, że rękawice powinny być przymierzane na bandaże bokserskie. Tylko w ten sposób będziemy w stanie realnie ocenić przyleganie sprzętu do dłoni.

Jak dobrać rękawice bokserskie do wagi zawodnika?

Wybierając wagę rękawic powinniśmy wziąć pod uwagę dwie zasadnicze kwestie – ich przeznaczenie oraz naszą wagę (a także płeć).

Jeśli chodzi o przeznaczenie rękawic, to możemy ich używać do treningu technicznego z partnerem (tzw. zadaniówki), treningu na sprzęcie (np. na worku lub tarczach) oraz sparringów.

W treningu technicznym

Do treningu technicznego oraz sprzętowego możemy używać rękawic lżejszych niż normalnie. Dla dzieci do dziesiątego roku życia będą to 4 OZ lub 6 OZ w zależności od rozmiaru dłoni. Dla młodzieży oraz kobiet lepszym wyborem będzie waga 10 OZ. Warto także zwrócić uwagę, że rękawice bokserskie damskie cechują się nieco inną budową, mają mniej miejsca wewnątrz rękawicy, a często także bardzie atrakcyjną, agresywną kolorystykę. Dorośli mężczyźni korzystają na ogół z rękawic 12 OZ lub 14 OZ w zależności od wagi zawodnika.

Rękawice do sparingu

Podczas sparringów znacznie bezpieczniej jest używać rękawic cięższych, nawet 16 OZ, które najczęściej są lepiej amortyzowane. Pamiętajmy, że sparringi wprawdzie rzadko kiedy są wykonywane z pełną siłą, ale nadal mają za zadanie symulować prawdziwą walkę. Warto zatem zadbać o lepszą amortyzację aby ograniczyć potencjalne ryzyko kontuzji.

Wagi bokserskie także narzucają pewien rygor. Im ważymy więcej, tym – przy założeniu, że opanowaliśmy technikę – nasze ciosy będą silniejsze. Aby nie ryzykować niepotrzebnego urazu podczas treningu, ciężsi zawodnicy (od około 90kg wzwyż) powinni używać rękawic przynajmniej o jedną kategorię cięższych niż wynikałoby to z ich przeznaczenia (np. 14 OZ zamiast 12 OZ).

Rozmiary rękawic bokserskich, a owijki

Wiele początkujących osób jest przekonanych, że same rękawice bokserskie wystarczą. To duży błąd! Zadaniem bandaży bokserskich jest stabilizacja dłoni w rękawicy i ochrona śródręcza, które podczas uderzeń narażone jest na duże przeciążenia. Owijki wchłaniają także pot, który inaczej dostawałby się do wnętrza rękawicy, a przykrego zapachu ciężko jest się później pozbyć. W przeciwieństwie do rękawic, bandaże bokserskie możemy bez obaw wrzucić do pralki, a nawet wyprać ręcznie. Doskonałym wyborem są bandaże bawełniane , które łatwo się czyści i nie trzymają nieprzyjemnego zapachu.

Alternatywą dla osób, które nie lubią bandaży lub nie potrafią ich wiązać jest stosowanie specjalnych, „rękawic wewnętrznych” z żelowymi wkładkami, które pełnią podobną rolę (jak chociażby bandaż elastyczny firmy Masters ).

Rękawice wiązane czy na rzep?

W sklepach ze sprzętem bokserskim niekiedy możemy się natknąć na rękawice sznurowane. Jest to rozwiązanie stosowane w boksie profesjonalnym, gdzie zawodnicy mają sekundantów i trenerów, którzy pomagają im zawiązać troki. Najczęściej taki sprzęt posiada certyfikaty AIBA, który świadczy o dopuszczeniu go do międzynarodowych zawodów. Niestety potrafi także słono kosztować.

Na treningu takie rozwiązanie raczej się nie sprawdzi. Przeważająca większość amatorów korzysta z rękawic zapinanych na rzep. Jest to rozwiązanie sprawdzone, a tak zapięte rękawice dobrze trzymają się dłoni i nadgarstka. Bezproblemowo założymy je także sami, bez pomocy innej osoby. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportami walki, pozostań przy zwykłych rękawicach zapinanych na rzepy. Na w pełni profesjonalny sprzęt przyjdzie jeszcze czas.

Skóra naturalna czy ekoskóra?

Producenci oferują dwa rodzaje materiału jeśli chodzi o rękawice – skórę naturalną i ekoskórę. Oczywiście te pierwsze są znacznie droższe, czy warto zatem przepłacać już na początku?

Osoby początkujące szlifują głównie technikę uderzeń. Na ich grupie nie ma wyczerpujących sesji na workach czy tarczach, a to głównie przesądza o przewadze rękawic skórzanych. Zużywają się znacznie wolniej od zwykłej ekoskóry, choć z drugiej strony warto je od czasu do czasu pielęgnować, aby skóra nie pękała. Jeżeli trenujesz już dłuższy czas albo rozważasz treningi kadrowe, które przygotują Cię do zawodów, rękawice ze skóry naturalnej mogą być rozwiązaniem dla Ciebie (na przykład rękawice skórzane Masters) . W przeciwnym razie rękawice z ekoskóry będą wystarczające (dobrym przykładem są rękawice marki Bushido).

Nie ma jednego, dobrego rozwiązania jeśli chodzi o sprzęt. Musimy więc jak najwięcej testować. Dobre rękawice to takie, w których czujemy się pewnie i swobodnie. Sprzęt sprawdzonych firm, jeżeli będziemy o niego dbali, to wybór na lata.