Rękawice MMA

Rękawice MMA to sprzęt sportowy, używany do uprawiania mieszanych sztuk walki a także grapplingu. W ofercie naszego sklepu znajdziesz najbardziej popularne produkty od najlepszych producentów zarówno polskich jak i zagranicznych w rozmiarach przeznaczonych również dla dzieci i kobiet. Posiadamy rękawice chwytne doskonale sprawdzające się w treningach na przyrządach a także sparingowe z większą ilością pianki. Nasze rękawice odpowiadają najwyższym standardom jakościowym. Preferujemy rękawice ze skóry naturalnej o wysokich parametrach wytrzymałościowych, dla sportowców i wszystkich zawodników trenujących intensywnie.

Aktywne filtry

Do czego służą? 

Rękawice do MMA – to potoczna nazwa, rękawic chwytnych, która przyjęła się w momencie dynamicznego wzrostu popularności mieszanych sztuk walki w Polsce i na całym świecie. Możemy ich używać nie tylko do trenowania tego sportu, ale przede wszystkim do grapplingu w którym, wykorzystuje się techniki chwytu oraz krav magi – dyscypliny, która kładzie nacisk na techniki samoobrony. W naszym sklepie znajdziesz rękawice najlepszych marek takich jak Bushido, Dragon czy popularne ostatnio – Masters.

Początki rękawic MMA.

Popularyzacja mieszanych sztuk walki miała swój rozkwit na przełomie lat 80 i 90 – XX wieku, na skutek organizowanych w Japonii gal – Shooto oraz UFC w Stanach Zjednoczonych. To właśnie na pierwszej gali UFC rozpowszechniło się określenie ”Mixed martial arts” - w skrócie MMA. Również wtedy pojawiali się pierwsi zawodnicy, którzy korzystali ze specjalnych rękawic umożliwiających chwytanie i zadawanie ciosów. Pionierem walk w rękawicach na galach UFC był David Lee Abbott ps. „Tank”. To on rozpowszechnił ich używanie, gdyż w początkowym okresie dozwolone były jednak walki bez użycia rękawic. Dopiero na gali UFC-14 w 1997 roku organizacja UFC wprowadziła obowiązek używania rękawic dla wszystkich zawodników.

Profesjonalizacja MMA w Polsce.

W Polsce pierwszy oficjalny pojedynek mieszanych sztuk walki miał miejsce w 2002 roku, w których używano rękawic chwytnych. Najpopularniejszą organizacją organizującą zawodowe gale w naszym kraju jest Konfrontacja Sztuk Walki – KSW, działająca od 2004 roku. W Polsce funkcjonuje również amatorka Liga MMA, w której oprócz rękawic wymaga się użycia ochraniaczy na głowę – tzw. kasków oraz, ochraniaczy na piszczele i stopy.

Czym rękawice chwytne różnią się od rękawic bokserskich?

W porównaniu z rękawicami bokserskimi, rękawice MMA są mniejsze i co za tym idzie o wiele lżejsze. Rozmiary dla osoby dorosłej mieszczą się w przedziale od 4 do 6 uncji, dlatego producenci w rozmiarówkach używają klasycznych wartości od S do XL. Kształt tych rękawic jest dosyć charakterystyczny i różni się znacząco od rękawic bokserskich. Po pierwsze zewnętrzna strona rękawic jest wypełniona mniejszą ilością pianki, co nadaje im lekkości, przy czym zadany cios jest bardziej odczuwalny. Po drugie wewnętrzna strona rękawic posiada otwory na palce, dzięki czemu zawodnik oprócz zadawania ciosów pięścią, ma doskonałe możliwości chwytania sparingpartnera.

Jaki wybrać rozmiar?

Rozmiar rękawic, które powinieneś wybrać oczywiście zależy od wielkości Twojej dłoni. Oczywiście nie wybieramy ich na czuja. Należy w pierwszej kolejności zmierzyć swoją dłoń metrem krawieckim po czym sprawdzić w naszej tabeli rozmiarów swój rozmiar rękawic MMA. Tabela rozmiarów jest również dołączona na każdej stronie produktu.

Jakie mamy rodzaje Rękawic do MMA?

Rękawice MMA możemy podzielić na: treningowe – do treningu na przyborach, a także na sparingowe. Głównie różnią się grubością pianki – do sparingowych zastosowano obszerną, miękką piankę w celu zminimalizowania ryzyka odniesienia kontuzji twarzy i czaszki przeciwnika a także własnych rąk i nadgarstków. Drugą różnicą jest ochrona kciuka. W rękawicach przeznaczonych do sparingu kciuki są zasłonięte, co wpływa na utrudnione możliwości chwytania przeciwnika, ale za to minimalizuje się prawdopodobieństwo odniesienia urazów wskutek wyprowadzanych ciosów podczas sparingu. Z kolei rękawice do treningu na przyrządach końcówki kciuka mają odsłonięte, dzięki czemu trenującemu poprawia się przyczepność chwytania.

Trzeci rodzaj rękawic, który można wymienić, to rękawice turniejowe w których walczy się podczas zawodów. One z kolei zbudowane są grubszej, twardej pianki (głównie lateksowej), pokryte są skórą naturalną a także jak w przypadku rękawic treningowych ich kciuk jest odsłonięty. 

Ze skóry naturalnej czy ekologicznej?

Producenci tworząc rękawice grappling-owe przeważnie stosują dwie odmiany skór:

  1. Skóra naturalna – tworzona jest ze skór bydlęcych, które posiadająca lepsze parametry i odporność na pękanie oraz zniszczenia. Oprócz tego, przepuszcza powietrze, dzięki czemu dłoń w rękawicy oddycha, nie tworząc nieprzyjemnego zapachu. Natomiast narażone są niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego ważna jest stała i systematyczna ich pielęgnacja.
  2. Skóra ekologiczna (syntetyczna) - wykonana z materiałów syntetycznych, mniej odporna na zniszczenia, nie przepuszcza powietrza, natomiast dużą zaletą rękawic ekologicznych jest znacznie niższa cena niż rękawic wykonanych ze skóry naturalnej.

Dobry sprzęt, powinien posiadać idealnie przylegający rzep, który będzie odpowiadał za komfortowe przyleganie rękawicy do dłoni a także, unieruchamiał nadgarstek.

Jakie rękawice do MMA na początek

Przy zakupie rękawic w pierwszej kolejności powinno się skupić uwagę na swój staż i umiejętności. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tą dyscypliną sportów walki, najlepszym wyborem będą rękawice treningowe, czyli takie, które mają lepsze właściwości chwytne i mniejsze wypełnienie pianką. Pozwoli Ci to w komfortowy sposób szkolić techniki walki na przyrządach oraz w parach. Dla osób, które zaczynają odpowiednie będą rękawice ze skóry syntetycznej jak i naturalnej.

Jeśli jesteś gotowy rozpocząć sparingi, jak najbardziej powinieneś posiadać rękawice przeznaczone do sparingu, z grubszą pianką wypełniającą i z ochroną kciuka. Poza tym jeśli chcesz związać się z mieszanymi sztukami walki na dłuższy czas, polecamy produkty skórzane, których żywotność i komfort jest o wiele lepsza niż ich ekologicznych odpowiedników.