Gumy do ćwiczeń

Choć większości osób siłownia kojarzy się z używaniem dużych ciężarów, wyspecjalizowanym sprzętem do ćwiczeń i przestronnymi pomieszczeniami dopasowanymi do ćwiczeń, wcale nie musi tak być. Coraz większą popularność zyskują gumy oporowe i gumy rehabilitacyjne. Początkowo kojarzone głównie z fitnessem docierają do coraz szerszego grona odbiorców, w tym do miłośników kulturystyki, ale nie tylko. 

Aktywne filtry

Gumy do ćwiczeń zamiast ciężarów – modna alternatywa.

Gumowe taśmy do ćwiczeń z powodzeniem mogą nam zastąpić trening z obciążeniem zewnętrznym, jak hantle czy sztanga. Dzieje się tak, ponieważ opór, jaki stawia taśma podczas jej rozciągania aktywuje mięśnie w podobny sposób, jak robią to tradycyjne ciężary. Podczas wykonywania kolejnych powtórzeń w mięśniach dochodzi do mikrouszkodzeń pod wpływem przeciążenia włókien. W ten sposób wymuszamy proces superkompensacji, czyli adaptacji organizmu do wzrastającej intensywności treningu.

Zestaw gum oporowych zajmuje bardzo mało miejsca i praktycznie nic nie waży. Nie ma zatem problemu, abyśmy wzięli je ze sobą na wyjazd albo nawet wozili na co dzień w samochodzie.

Rodzaje gum oporowych i ich zastosowanie.

Trenerzy personalni rozróżniają zasadniczo trzy rodzaje gum na siłowni:

  • Gumy do ćwiczeń miniband,
  • Długie gumy do ćwiczeń,
  • Taśmy do ćwiczeń.

Każdy rodzaj gum do treningu może być przydatny do innego celu. Minibandy to doskonały sposób na poprawę mobilności stawów i wzmocnienie mięśni głębokich. Przydadzą się także podczas rehabilitacji.

Długie gumy do ćwiczeń to dobry wybór, kiedy chcemy wykonywać typowo siłowe ćwiczenia - wzmocnić bicepsy lub mięśnie pleców. Ich większy rozmiar pozwala na pracę kończyn w pełnym zakresie ruchu. To także dobry rodzaj gumy do ćwiczeń pośladków i nóg.

Z kolei taśmy do ćwiczeń pozwalają na zawiązanie jednego końca w dowolnym miejscu, np. na drabince gimnastycznej lub nawet na elementach mebli w domu. Dzięki temu możemy wykonywać różnorodne ćwiczenia z gumami, a także wzmocnić pierścienie rotatorów, które są kluczowe do prawidłowego wykonywania ćwiczeń takich jak wyciskanie na ławce. Taśmy przydają się także do rozciągania

Przyjęło się, że kolory gum do ćwiczeń oznaczają ich opór. Oczywiście kolorystyka może zależeć od producenta, ale dzięki temu bez problemu już na pierwszy rzut oka będziemy wiedzieli, która guma oferuje opór mniejszy, a która większy.

Ćwicz z gumą oporową

Gdzie i w jaki sposób możemy użyć zestawu gum oporowych? W wielu dyscyplinach. I tak:

  • W sportach walki – do ćwiczenia techniki, eksplozywności i szybkości uderzeń prostych,
  • Na fitnessie i stretchingu – do rozciągania mięśni i ich wzmacniania,
  • Na siłowni – jako ciekawą alternatywę dla klasycznych ćwiczeń z użyciem hantli lub sztangi na każdą partię ciała,
  • W siatkówce – do pracy nad mobilnością barków i bioder.

Czy można wskazać na najlepsze gumy do ćwiczeń? Niestety nie. Wiele zależy od naszego poziomu zaawansowania i celu treningowego, a także dyscypliny jaką uprawiamy. Im ma ona bardziej siłową specyfikę, tym grubsze gumy o większym oporze powinniśmy wybierać. I na odwrót. Im bardziej w dyscyplinie dominuje komponenta wytrzymałościowa lub szybkościowa, tym bardziej skorzystamy na gumach o mniejszym oporze.