Drążki do podciągania

Podciąganie na drążku to jedno z popularnych ćwiczeń, wzmacniających i rozbudowujących górne partie mięśniowe w tym mięśnie grzbietu, ramion a także w mniejszym stopniu, mięśnie klatki piersiowej. W naszej ofercie można znaleźć kilka typów drążków. Począwszy od najprostszych rozporowych, mocowanych bez wiercenia do futryn, lub mocowanych do ściany, sufitu, po bardziej złożone - wielofunkcyjne konstrukcje jak drążki wolnostojące lub klatki do ćwiczeń. Jak wybrać, i jak zamocować drążek do podciągania? Przeczytaj o tym niżej.

Aktywne filtry

Jak dobrać odpowiedni drążek do podciągania?

Przy doborze sprzętu należy się kierować w szczególności parametrami pomieszczenia w którym ma on być zamontowany im większe pomieszczenie, tym bardziej można pozwolić sobie na sprzęt bardziej zaawansowany. Można wyróżnić następujące drążki:

Drążek ścienny i sufitowy

Montowany do ściany lub sufitu drążek do podciągania dobrze będzie sprawdzał w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 250 cm. W przypadku montowania drążka ściennego należy pamiętać od odpowiedniej odległości drążka od sufitu. Również odległość od podłogi powinna na tyle odpowiednia, żeby ćwiczący mógł wyprostować nogi w pełnym zwisie nie dotykając podłogi. Obydwa rodzaje są mocowane za pomocą śrub. Należy nawiercić otwory w ścianie lub suficie zgodnie z instrukcją użytkowania( przeważnie jest to 6-8 otworów), po czym zamontować drążek, dokręcając solidnie śruby tak, żeby stabilnie przylegał do ściany.

Drążek rozporowy – regulowany

Tego typu drążek są najłatwiejszy do zamontowania, choć jego wadą jest dosyć ograniczona możliwość ćwiczeń, które można na nim wykonywać a także to, że nie daje możliwości swobodnego zwisu. Drążki rozporowe jak nazwa wskazuje rozpiera się o wewnętrzną stronę ościeżnicy bez wiercenia. Montowanie takiego drążka jest bardzo proste. Wystarczy przekręcić wkręty aż do momentu przylegania drążka do futryny. Należy upewnić się, że drążek przylega solidnie do futryny.